The 9th Annual Nakamura Keith Haring Collection International Children’s Drawing Contest Winners

2017/10/20|

This year, we have received 1,240 entries from all over the world. We would like to thank all of the entrants for participating in our drawing contest and also would like to congratulate all the winners of the contest listed below.

 

Architect Awards

Division I 「無題 (Untitled)」森本留未(愛知県/Aichi, Japan)

Division II 「Harmony(ハーモニー)」Wai Kei Tsun Claudia(香港/Hong Kong)

Division III 「葛藤 (Conflict)」竹村 果倫(滋賀県/Shiga, Japan)

 

Art Critic’s Awards

Division I 「ムーちゃんのせかい (the World of Moo)」猿丸叶一郎(大阪府/Osaka, Japan)

Division II 「My Music–Harmony(私の音楽–ハーモニー)」Lulu Huang(アメリカ/U.S.A.)

Division III 「Acceptance(受け入れ)」Fareyza “Rey” Yunus Daoed (アメリカ/U.S.A.)

 

Keith Haring Foundation Awards

Division I 「Horo (Bulgarian Folk Dance)/オロ(ブルガリアの民族舞踊)」Viara Plamenova Pencheva(ブルガリア/Bulgaria)

Division II 「Follow Your Butterfly (蝶々を追って)」Ingrid Wu(カナダ/Canada)

Division III 「1つになること (To be One)」海老澤真奈(茨城県/Ibaraki, Japan)

 

CMIC Awards

Division I 「どうぶつたちの合唱 (Animal Chorus)」若山怜穏(大阪府/Osaka, Japan)

Division II 「The Bengali Festival of Pahela Boishakh(ベンガルのお祭りポヘラボイシャキ)」Farah Rahman(バングラデシュ/Bangladesh)

Division III 「Nature’s Whispers(自然のささやき)」Jennifer Lee(香港/Hong Kong)

 

Patricia Field Awards

Division I 「Dotties (ドットちゃんたち)」Grayson Yet Chen(マレーシア/Malaysia)

Division II 「Harmonious Night (調和する夜)」Lau Kin Gi(香港/Hong Kong)

Division III 「Swings of Peace(平和のブランコ)」Lee Yik Yau(香港/Hong Kong)

 

Wosene Worke Kosrof Awards

Division I 「Harmony (ハーモニー)」Chan Wan Hei Carly(香港/Hong Kong)

Division II 「Peaceful Mind (穏やかな心)」Alexa Ma Sin Ching(香港/Hong Kong)

Division III 「明日の朝食は?(What is the tomorrow’s breakfast?)」小林愛(山梨県/Yamanashi,Japan)

 

Nakamura Keith Haring Collection Awards

Division I 「Summer Harmony(夏のハーモニー)」Lena Pavkovic(セルビア/Serbia)

Division II 「トリップハーモニー (Trip Harmony)」中村圭人(神奈川県/Kanagawa, Japan)

Division III 「Unity is Strength(一体感は強さ)」Ishita Mondal(インド/India)

 

Mayor of Hokuto City Awards

Division I 「A Volcano Night(火山の夜)」Chong Jing Cheng(マレーシア/Malaysia)

Division II 「ようこそハイ・レール1375、ありがとう小淵沢駅 (Welcome High-Rail 1375. Thank You Kobuchizawa Station)」矢野康太郎(山梨県/Yamanashi, Japan)

Division III 「Interwined(結びついて)」Milia Mizoguchi(沖縄県/Okinawa, Japan)

 

Governor of Yamanashi Prefecture Awards

Division I 「お花のハーモニー (Harmony of Flowers)」遠藤茉乃禾(山梨県/Yamanashi, Japan)

Division II 「山と日が重なる時 (The Moment When the Mountain and Sun Meet)」本多実利(山梨県/Yamanashi, Japan)

Division III 「静寂と華(Silence and Flowers)」水上静(山梨県/Yamanashi, Japan)

 

Shikandai Shingetsu Awards

Division I 「どうぶつたちの合唱 (Animal Chorus)」若山怜穏(大阪府/Osaka, Japan)

Division II 「Spring(春)」Fruzsina Dajka(ハンガリー/Hungary)

Division III 「ハーモニーからうまれる(Born from Harmony)」岡部空春(山梨県/Yamanashi, Japan)

 

Makoto Murata Awards

Division I 「みんな (Everybody)」村田奏満(東京都/Tokyo, Japan)

Division II 「Living in Harmony with Nature (自然と調和しながら暮らす)」Claudia Pipis(イギリス/U.K.)

Division III 「Mystery Forest(不思議な森)」Muhammad Hazim Bin Ahmad Nazari(マレーシア/Malaysia)

 

Special Award

「Us(私たち)」Naomi Ross-Masson(イギリス/U.K.)

OPEN